We are a leading of 8 pcs fridge container, 6 fridge storage containers pack, plastic fridge containers, plastic container for fridge, fridge storage boxes and fridge container for storage from Rajkot, India.













₹ 70 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 180 Piece |
| Capacity | 1000 mL |
| Material | Plastic |
| For Storing | Vegetables |
| Product Dimensions | 9.5L x 11W x 11H Centimeters |
| Recommended Uses For Product | Food Storage |







₹ 21 / PieceGet Latest Price
| MOQ (units) | 60 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material' | Plastic |
| Product Dimensions | 5L x 8W x 8H Centimeters |
| Recommended Uses For Product | Butter, Milk, Bread |
| Special Feature | Refrigerator safe, Microwave Safe |








₹ 22 / PieceGet Latest Price
| Set Size | 4 Pieces |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1100 mL |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Transparent |
| Material Feature | Freezer Safe |
| Brand | Kitchmake |







₹ 20 / PieceGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Brand | Kitchmake |
| Storage Capacity | 1800 Milliliters |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Dimensions | 15L x 5W x 20H Centimeters |
| Colour | Transparent |








₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Brand | Kitchmake |
| Storage Capacity | 500 grams |
| Product Dimensions | 11L x 9W x 12H Centimeters |
| Colour | transparent |
| Item Weight | 260 Grams |






₹ 20 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Plastic |
| Brand | Kitchmake |
| Model Name/Number | KM1012 |
| Storage Capacity | 1ltr |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 20 / PieceGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Feature | BPA Free, Food Grade |
| Capacity | 1200 Milliliters |
| Colour | clear |







₹ 45 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 1000 mL |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Brand type | Kitchmake |
| Material Feature | Freezer Safe |







₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Brand | Kitchmake |
| Storage Capacity | 332 Milliliters |
| Material type | Borosilicate Glass |
| Material Feature | Microwave Safe, Dishwasher Safe |







₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Brand | Kitchmake |
| Storage Capacity | 332 Milliliters |
| Material type | Borosilicate Glass |
| Material Feature | Microwave Safe, Dishwasher Safe |









₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Set Size | 4 Pieces |
| Shape | Rectangular |
| Capacity | 1000 mL |
| Finishing | Glossy |
| Type | Plan Type |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Plastic |
| Brand | Kitchmake |
| Storage Capacity | 1000ml |
| Country of Origin | Made in India |











₹ 260 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 144 Piece |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Kitchen Use |
| Features | BPA Free, Freezer Safe, Food Grade |
| Packaging Type | Box packing |
| Surface Finish | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | White |
| Brand | Kitchmake |
| Capacity | 2000 Milliliters |




₹ 20 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 3000 mL |
| Type | Non Disposable |
| Colour | D_Blue |
| Material | Plastic |
| Material Feature | Microwave Safe |





₹ 60 / SetGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Spare Type | Rectangular |
| Brand | Kitchmake |
| Colour | Multicolour |
| Product Dimensions | 16L x 15W x 12H Centimeters |




₹ 21 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finish | Matte |
| Color | Transparent |
| Type | Fridge Storage Rack |
| Shape | Rectangular |








₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Capacity | 1000 mL |
| Airtight | Yes |
| Shape | Round |
| Colour | Pink |
| Material Feature | Food Grade |
| Brand | Kitchmake |



₹ 45 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60 Set |
| Capacity | 1000 mL |
| Type | Non Disposable |
| Brand | Kitchmake |
| Material | Plastic |
| Material Feature | BPA Free |
| Product Dimensions | 10L x 4W x 5H Centimeters |
A set of 6pcs Plastic BPA-Free Containers typically includes a variety of sizes of food storage containers made from high-quality, non-toxic plastic. These containers are designed to be safe for food storage, as they are BPA-free, meaning they don't contain Bisphenol A (BPA), a harmful chemical often found in plastic products.
The containers are ideal for storing a range of food items, including leftovers, snacks, dry goods, and even meal prep portions. They often come with airtight lids, ensuring that the contents stay fresh and secure. Many of these sets are stackable for convenient storage in cabinets or the refrigerator, and some feature clear sides, allowing you to easily see the contents without opening them.
Additionally, these containers are microwave, dishwasher, and freezer-safe, making them versatile for reheating, freezing, or cleaning. The BPA-free material is typically lightweight yet durable, making these containers easy to handle and long-lasting.








₹ 22 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 1000 mL |
| For Storing | Vegetables |
| Brand | Kitchmake |
| Colour | Transparent |
| Material | Polypropylene |
| Material Feature | Freezer Safe |








₹ 48 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Capacity | 500 mL |
| Material | Plastic |
| Type | 6 part |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | clear |
| Special Feature | Air Tight, Freezer Safe |
| Size | 23.5L x 16W x 8.5H Cm |









₹ 85 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Box Material | Plastic |
| Design (Box Type) | Smart Candy Box |
| Number of Compartment | Four |
| Design | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |









₹ 90 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Box Material | Plastic |
| Number of Compartment | Four |
| Design | Plain |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 20 / PieceGet Latest Price
| For Storing | Vegetables |
| Colour | Multicolor |
| Material | Plastic |
| Material Feature | Reusable, Freezer Safe, Food Grade |
| Capacity' | 1200 Milliliters |









₹ 120 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 600 Piece |
| Box Material | Plastic |
| Design (Box Type) | Smart Candy Box |
| Shape | Rectangular |
| Number of Compartment | Four |
| Design | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Kitchmake |
| Colour | Picnic White, 8 Divided |
| Material | Plastic |
| Material Feature | Freezer Safe |








₹ 60 / SetGet Latest Price
| Colour | Transperent |
| Material | Plastic |
| Special Feature | Refrigerator safe, Multipurpose |
| Recommended Uses For Product | Home, Kitchen, Fridge, Storage |






₹ 60 / SetGet Latest Price
| Colour | Transparent |
| Material. | Glass, Silicone |
| Product Dimensions | 13.5L x 11W x 21H Centimeters |
| Item Weight | 270 Grams |
| Brand | Kitchmake |







₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Capacity | 1000 mL |



₹ 48 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Home , Hotel and restaurant |
| Spare Type | 2 |
| Thickness Millimeter | 1mm |
| Weight Kilogram | 400 Gram |
| Maintenance | No |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| 0 | 1 |









₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 750 mL |





₹ 66 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Capacity | 1000 mL |
| Type | Non Disposable |
| Brand | Kitchmake Plastech Pvt Ltd |
| Colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Capacity | 1000 Grams |
| Product Dimensions | 15L x 9W x 15H Centimeters |








₹ 48 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 250 Piece |
| Capacity | 3000 mL |
| Material | Plastic |
| Brand | Kitchmake |
| Colour | White |
| Material Feature | Freezer Safe |
| Capacity. | 1200 Cubic Centimetres |

₹ 60 / SetGet Latest Price
| Capacity' | 1700 Milliliters |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Material Feature | Reusable, BPA Free, Food Grade |

SAGAR PATEL (Managing Director)
Kitchmake Plastech Private Limited
Office No. 403, One Dwarka, Tagore Road, Nr Virani Chowk, Rajkot - 360002, Gujarat, India






























