Our range of products include multipurpose folding basket, modular kitchen drawer, 4 layer plastic modular drawer, 3 layer plastic modular drawer, 2 layer plastic modular drawer and plastic storage drawer.







₹ 80 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size | 6x3 |
| Usage/Application | Home & Kitchen |
| Shape | Rectangular |
| Design/Pattern | Simple |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Kitchmake |







₹ 290 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Plastic |
| No. of Drawers | 3 Drawers |
| Mounting Type | Free Standing |
| Colour | Brown |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Black & Grey |
| Material | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Brand | Kuber Industries |
| Product Dimensions | 36D x 30W x 49H Centimeters |
| Number of Drawers | 3 |
| Item Weight | 350 Grams |
| Assembly Required | Yes |
| Mounting Type | freestanding
|







₹ 310 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| No. of Drawers | 4 Drawers |
| Country of Origin | Made in India |
| Specific Uses For Product | Household Items |
| Special Feature | Portable, Dustproof, Stackable, Foldable, Compact |
| Colour | Black & Grey |
| Brand | Kitchmake |
| Product Dimensions | 36D x 30W x 63H Centimeters |
| Shape | Rectangular |
| Number of Items | 1 |







₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| No. of Drawers | 3 Drawers |
| Country of Origin | Made in India |
| Specific Uses For Product | Household Items |
| Special Feature | Portable, Dustproof, Stackable, Foldable, Compact |
| Colour | Chocolate Brown |
| Brand | Kitchmake |
| Product Dimensions | 36D x 30W x 49H Centimeters |
| Shape | Rectangular |







₹ 130 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Material | Plastic |
| No. of Drawers | 2 Drawers |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Kitchmake |
| Product Dimensions | 36D x 29W x 30H Centimeters |
| Number of Drawers | 2 |
| Colour | Black & Grey |





₹ 350 / PieceGet Latest Price
| No of Drawers | 5 Drawer |
| Color | Multicolor |
| Type | Drawer Trolley |
| Brand type | Kitchmake |
| Product Dimensions | 32D x 27W x 85H Centimeters |
| Assembly Required | Yes |







₹ 380 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Material | Plastic |
| Colour | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Plastic |
| Brand | Kitchmake |
| Product Dimensions | 36D x 30W x 77H Centimeters |




₹ 480 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| No of Drawers | 2 Drawer |
| Color | Multicolor |
| Type | Drawer Trolley |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 960 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| No of Drawers | 5 Drawer |
| Color | Multicolor |
| Type | Drawer Trolley |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 95 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Size | Set of 3 |
| Usage/Application | Home & Kitchen |
| Shape | Square |
| Color | brown |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 110 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Specific Uses For Product | Drawer Divider And Organizer |
| Colour | Black |
| Brand | Kitchmake |
| Product Dimensions | 24D x 5W x 16H Centimeters |
| Net Quantity | 8 Count |
| Manufacturer | Kitchmake Plastech Private Limited |





₹ 120 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 216 Piece |
| Usage/Application | Home & Kitchen |
| Shape | Square |
| Color | brown |
| Country of Origin | Made in India |
A plastic fruit and vegetable washing basket is a practical kitchen tool designed to help you wash and rinse fruits, vegetables, and other produce efficiently. These baskets are typically made from durable, food-safe plastic and are designed with features that make rinsing and draining easier, while also helping to keep your kitchen tidy.
Key Features of Plastic Fruit and Vegetable Washing Baskets:Material:





₹ 900 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| No of Drawers | 5 Drawer |
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 110 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60 Piece |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Kitchen |
| Cutlery Type | Plastic Cutlery |
| Shape | Rectangular |
| Number of Items | 8 |
| Specific Uses For Product | inside |
| Colour | Dark Grey |
| Brand | Kitchmake |

SAGAR PATEL (Managing Director)
Kitchmake Plastech Private Limited
Office No. 403, One Dwarka, Tagore Road, Nr Virani Chowk, Rajkot - 360002, Gujarat, India












